خدمات
به تایماز پرواز ایرانیان خوش آمدید

ویزای شینگن

1396/04/21

ویزای شینگن
ویزای شینگن چیست؟


معاهده ی شینگن معاهده ای است که در سال ۱۹۸۵ بین چند کشور امضا شد که بر اساس آن، ورود ساکنین کشورهای اروپایی بدون ویزا به این کشورها آزاد شد تا مشکلات رفت و آمد بین مرزی برای آن‌ها کم شود.
بر اساس معاهده شینگن ساکنین و اتباع قاره استرالیا و کشورهای کره جنوبی، ژاپن و مالزی و ساکنین و اتباع کشورهای قاره آمریکا (غیر از چند کشور معدود مثل پرو، کلمبیا، بولیوی و…) نیازی به گرفتن ویزای شینگنندارند و می‌توانند به مدت حداکثر ۹۰ روز به این کشورها وارد و یا خارج شوند.
کشورهای عضو معاهده شینگن عبارتند از: ایتالیا، اتریش، فرانسه، اسپانیا، آلمان، سوئد، نروژ، فنلاند، لتونی، دانمارک، لیتوانی، پرتغال، مجارستان، هلند، بلژیک، لوکزامبورگ، لهستان، مالت، یونان، لیختن اشتاین و سوئیس، استونی، اسلواکی، اسلوانی، چک و ایسلند.
انواع ویزای شینگن عبارتند از:
1- ویزای توریستی یا نوع C: اکثرا ویزای توریستی یا نوع Cمورد درخواست ایرانی ‌ها است.
2- ویزای نوع A یا همان ویزای ترانزیت: در این نوع ویزا مسافر نمی‌تواند از فرودگاه خارج شود، فقط می‌تواند در یکی از فرودگاه‌های شینگن پرواز خود را عوض کند و به کشوری در خارج از شینگن برود.
3- ویزای نوع B ویزای عبور: یعنی مسافر می‌تواند از فرودگاه خارج شود و از شینگن به عنوان منطقه عبوری استفاده کند تا از طریق زمینی خود را به کشوری در خارج از محدوده شینگن برساند.
4- ویزای نوع D ویزای بلندمدت: معمولا تاجران و بازرگانان از آن استفاده می‌کنند تا بتوانند در طی سال چندین بار به شینگن وارد و از آن خارج شوند.

مراحل دریافت ویزای شنگن چیست؟

تعیین وقت سفارت و مصاحبه جهت دریافت ویزای شینگن:
پیشنهاد میشود قبل از آماده کردن مدارک ویزای شینگن برای تعیین وقت سفارت اقدام نمایید. سفارت معمولا وقت عادی به مسافر می‌دهد، بنابراین بهتر است از ۲ ماه قبل سفر برای تعیین وقت اقدام کنید. وقت فوری فقط در شرایط خیلی خاص پزشکی و ... با صلاحدید خود سفارت داده می شود.
بعد از انجام تعیین وقت مسافر یک روز برای مصاحبه و ارائه مدارک در سفارت حاضر می‌شود. درخواست تعیین وقت با توجه به مقررات سفارت کشور مورد نظر، به صورت تلفنی، حضوری و یا اینترنتی داده می‌شود.
در هنگام مصاحبه سوال‌های در مورد خود شخص و دلایل سفر پرسیده خواهد شد. عکس و اثر ده انگشت مسافر هم در زمان مصاحبه برای ثبت در سیستم گرفته می‌شود.
مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای شنگن
قابل ذکر است مدارک مورد نیاز برای همه کشورهای عضو شینگن شبیه به هم است و فقط در جزئیات کمی متفاوت است.

چه مدارکی باید در روز مصاحبه همراه داشته باشید؟

1- فرم تکمیل‌شده درخواست ویزا
اولین مرحله برای درخواست ویزای شینگن تکمیل فرم درخواست ویزای شینگن است. این فرم باید از سفارت مربوطه به صورت حضوری یا اینترنتی دریافت شود و باید به همراه مدارک مورد نیاز دیگر در زمان مصاحبه ارائه دهید.
توجه داشته باشید هرچند که این کشورها عضو شینگن هستند و ویزای همه‌شان ویزای شینگنمحسوب می‌شود، اما توجه شود که فرم درخواست برای هر کشوری متفاوت است، بنابراین مثلا برای درخواست ویزای فرانسه نباید به سفارت آلمان مراجعه کرد.
2- گذرنامه
گذرنامه باید حتما دارای اعتبار بوده و اعتبار گذرنامه باید حداقل 6 ماه بعد از تاریخ درخواست ویزا باشد. کپی گذرنامه را تنها از صفحات یک تا پنج و صفحاتی که در آن‌ها مهر ویزا خورده، تهیه کنید.
3- شناسنامه ایرانی
ترجمه‌ی رسمی شناسنامه ی فرد متقاضی به همراه فتوکپی از تمام صفحات باید حتماً موجود باشد.
4- سه قطعه عکس رنگی
ویژگی‌های ضروری عکس مورد نظر: عکس رنگی، زمینه سفید، تمام رخ و در ابعاد ۶ در ۴ باشد. عکس باید جدید بوده و با ظاهر فعلی متقاضی همخوانی داشته باشد، در صورتی که عکس همراهان در گذرنامه‌ی متقاضی باشد، باید برای همراهان نیز 2 قطعه عکس بهمراه داشته باشید. طبق مقررات شنگن، عکس شما بر روی برچسب ویزا چاپ خواهد شد.
5- اسناد رسمی شغلی و منابع مالی
گواهی اشتغال به کار روی سربرگ رسمی محل کار، با امضای مدیر عامل به همراه ذکر سمت شغلی، حقوق ماهانه و مدت زمان اشتغال به کار باشد. این مدارک نیز به همراه ترجمه‌شان به سفارت ارائه داده شوند:
6- پرینت حساب بانکی
گردش سه ماه آخر و مانده حساب بانکی متقاضی که روی سربرگ انگلیسی بانک و مهر شده باشد.
7- در صورت داشتن بیمه کاری، سوابق سه ماه آخر قبل درخواست ویزا
8- در صورت داشتن سند ملکی به نام شخص درخواست کننده
اصل و ترجمه‌ سند که اصل سند هنگام تحویل بقیه مدارک به مسافر بازگردانده خواهد شد.
9- بیمه مسافرتی
متقاضیان ویزای شینگن باید بیمه‌ مسافرت فردی یا جمعی داشته باشند. شرکت بیمه‌گذار باید نماینده‌ای معتبر در کشور مقصد داشته باشد؛ در ضمن شخص دعوت‌کننده در کشور مقصد هم می‌تواند بیمه‌ی مسافرتی را از یک شرکت بیمه در آن کشور بگیرد.
بیمه مسافرتی ویزای شینگن برای کل مدت زمان سفر باید حداقل هزینه ۳۰ هزار یورو را برای هر مسافر پوشش دهد. این بیمه باید هزینه‌های احتمالی بازگشت به میهن تحت مراقبت‌های پزشکی، هزینه‌های احتمالی نیاز به درمان و یا هزینه‌های بیمارستانی اضطراری را پوشش دهد و تا پایان طول اقامت در تمام کشورهای منطقه شینگن معتبر باشد.
10- بلیط پرواز رفت و برگشت به کشور مقصد
11- واچر رزرواسیون هتل؛ برای کل مدت اقامت و مطابق با تاریخ بلیط رفت و برگشت
12- دعوت‌نامه
اصل دعوت‌نامه که شخص دعوت‌کننده از کشور مقصد برای مسافر فرستاده. (در صورت داشتن دعوت‌نامه نیازی به ارائه برگه رزرواسیون هتل نخواهید داشت)
توجه داشته باشید مدارک مورد نیاز ممکن است گاهی با توجه به شرایط فرد و کشور صادرکننده ویزای شینگن متفاوت باشد که در این صورت بهتر است به بخش ویزای توریستی مربوط به همان کشور مراجعه کنید.
مدارک ترجمه شده، نیاز به مهر دادگستری دارند که معمولا دارالترجمه‌ها خودشان پس از ترجمه مدارک، برای گرفتن این مهر اقدام می‌کنند.
مدت و هزینه صدور ویزای شینگن چقدر است؟

مدت زمان اولیه برای صدور ویزای شینگن معمولا دو تا سه هفته است. ممکن است ویزای شینگن زودتر صادر شود یا تا صدور قطعی و تکمیل مدارک چند هفته‌ای بیشتر زمان احتیاج باشد ولی عموماً تا 6 هفته بعد از تحویل مدارک به بخش کنسولی، مشخص خواهد شد که شما واجد دریافت ویزای شینگن هستید یا خیر.
قیمت صدور ویزای شینگن ۶۰ یورو است که در زمان درخواست به صورت نقدی در محل پرداخت می‌شود.
مدت اعتبار ویزای شینگن چند روز است؟

ویزای شینگن دو تاریخ مشخص دارد: تاریخ اعتبار ویزا و تعداد روزهای مجاز ویزا که حداکثر ۹۰ روز است. به عبارتی مدت اعتبار ویزای شینگن حداکثر ۹۰ روز در یک مدت شش ماهه است. برای ورود هر فرد به محدوده لازم است هر دو تاریخ معتبر باشند. یک کد هم برای مشخص کردن تعداد دفعه‌های مجاز ورود شما به محدوده شینگن است که می‌تواند از یک تا نامحدود باشد.
کد تعداد دفعه‌های مجاز ورود تعیین می‌کند با این ویزا چند بار می‌توانید به محدوده شینگن وارد شوید. کد ۱ (سینگل) یعنی اینکه پس از یک بار ورود و خروجتان از شینگن، ویزای شما بدون توجه به تاریخ اعتبار و روزهای مجاز آن باطل خواهد شد. به همین ترتیب کد نامحدود (مالتیپل) به معنی ورود نامحدود به محدوده شینگن است و شما می‌توانید در مدت اعتبار ویزا و تعداد روزهای مجاز مشخص در ویزای‌تان به محدوده شنگن وارد و از آن خارج شوید.
بر طبق مقررات مدت تاریخ اعتبار ویزای شینگن برای افرادی که اولین بار ویزای شینگن درخواست می‌کنند، معمولا ۱۵ روز است و با درخواستشان برای اقامت بیش از ۱۵ روز موافقت نخواهد شد مگر اینکه دلیل موجهی برای اقامت طولانی‌تر ارائه دهند.
نکته: دریافت ویزای شینگن برای کسانی مثل زنان خانه‌ دار یا فرزندان که تحت تکفل‌اند، ارائه گواهی اشتغال به کار و شرح صورت‌حساب بانکی (با تاریخ گشایش حساب) مربوط به همسر یا پدر الزامی‌ است.
اولین ورودتان به مرزهای شینگن باید از همان کشوری باشد که در فرم تقاضای خود اعلام کرده و بر اساس آنویزای شینگن گرفته‌اید. تغییر مسیر ورودی می‌تواند در مرزهای شینگن مشکل ایجاد کند و در بدترین حالت ممکن است ویزا را باطل کنند و دارنده ویزا را به کشور مبدا بفرستند. به عنوان مثال اگر شما ویزای شینگن خود را از یونان گرفته باشید ولی از فرانسه وارد محدوده شنگن شوید، مقامات مرزی در فرانسه می‌توانند به دلایلی کاملا قانونی به شما اجازه ورود نداده و شما را به کشوری در خارج از شینگن اخراج کنند.
افرادی که ویزای شینگن در گذرنامه‌ی خود دارند، شانس بیشتری برای اخذ ویزای دوباره خواهند داشت. بعد از ورود به محدوده شینگن عملا می‌توانید به همه کشورهای آن مسافرت کنید چرا که کنترل مرزی بین کشورهای شینگن وجود ندارد.
داشتن ویزای شینگن به معنی تضمین ورود شما به محدوده شینگن نیست. مقررات گفته‌ شده چهارچوب کلی است و مقامات مرزی هر کشوری مجازند تا با توجه به وضعیت ویژه هر مسافر به او اجازه ورود بدهند و یا از ورودش به محدوده شینگن جلوگیری کنند.